Музички времеплов


 • 2000 - UK No.1 Melanie C 'Never Be The Same The Again'
 • 2000 - Santana започнува двонеделен престој на првото место на британската албумска листа со 'Supernatural.'
 • 2000 - Phil Collins добива Оскар за најдобра оригинална филмска тема за 'You'll Be In My Heart' од анимираниот филм на Disney 'Тарзан'.
 • 1988 - USА No.1 Michael Jackson 'Man In The Mirror'
 • 1988 - UK No.1 Aswad 'Don't Turn Around'
 • 1985 - Радио станиците во Јужна Африка ги забрануваат сите песни на Stevie Wonders, откако тој својата награда Оскар, добиена претходната вечер, ја посветил на Нелсон Мандела.
 • 1983 - UK No.1 Duran Duran 'Is There Something I Should Know'
 • 1980 - Police стануваат западна поп група по 10 години што одржува концерт во Бомбај.
 • 1969 - UK No.1 Marvin Gaye 'I Heard It Through The Grapevine'
 • 1950 - Роден е соул пејачот Teddy Pendergrass (1978 USА No.25 'Close The Door', 1994 UK No.35 'The More I Get The More I Want').
 • 1948 - Роден е Steven Tyler, вокалист во Aerosmith (1989 UK No.13 'Love In An Elevator'. 1989 албумот 'Pump' поминува 53 недели на американската топ листа. 1998 USА No.1 'I Don't Want To Miss A Thing').
 • 1944 - Родена е Diane Earle, односно Diana Ross, членка на Supremes (1964 UK & USА No.1 'Baby Love' и уште над 20 други USА & UK Top 40 хитови) и соло изведувачка (1980 USА No.1 'Upside Down, 1986 UK No.1 'Chain Reaction').
Музички времеплов
 • 1988 - UK No.1 Aswad 'Don't Turn Around'
 • 1944 - Родена е Diane Earle, односно Diana Ross, членка на Supremes (1964 UK & USА No.1 'Baby Love' и уште над 20 други USА & UK Top 40 хитови) и соло изведувачка (1980 USА No.1 'Upside Down, 1986 UK No.1 'Chain Reaction').
 • 1969 - UK No.1 Marvin Gaye 'I Heard It Through The Grapevine'
 • 1950 - Роден е соул пејачот Teddy Pendergrass (1978 USА No.25 'Close The Door', 1994 UK No.35 'The More I Get The More I Want').
 • 1983 - UK No.1 Duran Duran 'Is There Something I Should Know'
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје