5. Ayana - Не ме моли


Музички времеплов
  • 1927 - Роден е поп артистот и продуцент Andy Warhol, основач на т.н. Pop Art движење. Бил продуцент и менаџер на Velvet Underground. Ја дизајнирал излупената банана на обвивката од албумот на Velvet Underground од 1967 година, а ја создал и обвивката на албумот 'Sticky Fingers' на Rolling Stones.
  • 1970 - Janis Joplin купува камен споменик за гробот на нејзиното најголемо влијание Bessie Smith. Smith умрела во 1937 година зашто не и бил дозволен пристап во болница исклучиво за белци.
  • 1963 - UK No.1 Searchers 'Sweets For My Sweet'
  • 1961 - Роден е The Edge, со вистинско име Dave Evans, гитарист во U2.
  • 1960 - UЅА No.1 Brian Hyland 'Itsy Bitsy Teeny Weeny Yellow Polka Dot Bikini'
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје