Музички времеплов


 • 2001 - Shaggy истовремено е прв на британската албумска листа со 'Hot Shot' и на синглската со 'Angel'.
 • 1995 - USА No.1 Bryan Adams 'Have You Ever Really Loved A Woman'
 • 1989 - Queen го добиваат шестиот британски бр.1 албум 'The Miracle'.
 • 1978 - USА No.1 Johnny Mathis & Deniece Williams 'Too Much Too Little Too Late'
 • 1974 - Роден е Kelly Jones, вокалист и гитарист во Stereophonics.
 • 1972 - USА No.1 Staple Singers 'I'll Take You There'
 • 1972 - Rolling Stones ја започнуваат седмата турнеја низ Северна Америка. Со милионска заработка, станува најбогата турнеја во историјата.
 • 1972 - Jethro Tull започнуваат три неделен престој на првото место на американската албумска листа со 'Thick As A Brick'.
 • 1967 - USА No.1 Aretha Franklin 'Respect'
 • 1951 - Родена е Deniece Williams (1978 US No.1 & UK No.3 хит со Johnny Mathis 'Too Much Too Little Too Late', 1984 US No.1 & UK No.2 'Let's Hear It For The Boy'). Работела и како придружен вокал на Stevie Wonder.
 • 1950 - Родена е вокалистката и басистка Suzi Quatro (1973 UK No.1 'Can The Can' и уште 10 други британски топ 40 синглови, 1979 US No.4 Stumblin' In').
 • 1946 - Роден е Ian Hunter, вокалист и гитарист во Mott The Hoople.
 • 1942 - Роден е пејачот и текстописец Curtis Mayfield.
Музички времеплов
 • 1974 - Роден е Kelly Jones, вокалист и гитарист во Stereophonics.
 • 1951 - Родена е Deniece Williams (1978 US No.1 & UK No.3 хит со Johnny Mathis 'Too Much Too Little Too Late', 1984 US No.1 & UK No.2 'Let's Hear It For The Boy'). Работела и како придружен вокал на Stevie Wonder.
 • 1967 - USА No.1 Aretha Franklin 'Respect'
 • 2001 - Shaggy истовремено е прв на британската албумска листа со 'Hot Shot' и на синглската со 'Angel'.
 • 1950 - Родена е вокалистката и басистка Suzi Quatro (1973 UK No.1 'Can The Can' и уште 10 други британски топ 40 синглови, 1979 US No.4 Stumblin' In').
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје