Вести Сите вести

Liam Gallagher е првата Рок икона на MTV EMA

MTV ќе ја одликува мегаѕвездата Liam Gallagher со првата воопшто Рок икона награда во рамките на MTV европските награди, на 3 ноември во Севиља, Шпанија. Рокерот, кој е и меѓу номинираните изведувачи, освен што ќе ја прими оваа награда, ќе изведе една хит нумера од времето со Oasis, како и нумера од неговиот последен албум “Why Me? Why Not”.

Повеќе

Настани Сите настани

12.07.2019 21:00 - 14.07.2019 23:59

Д фестивал 2019

Д ФЕСТИВАЛ, единствениот летен музички фестивал во земјава, се одржа од 12 до 14 јули 2019 во Дојран. На деветтото издание низ фестивалските порти поминаа околу 30.000 посетители кои пристигнаа од 15 земји, со што е постигнат и нов рекорд на Фестивалот.
Повеќе
04.07.2019 20:00 - 07.07.2019 23:50

Exit 2019

Еxit фестивалот се одржа од 4 до 7 јули 2019 на Петроварадинската тврдина во Нови Сад, Србија. 19-тото издание на фестивалот беше според многумина можеби најдоброто досега. рекордот на дневна посета беше срушен уште на првиот ден кога низ фестивалските порти поминаа 56.000 луѓе, а во четирите фестивалски дена беше забележана посета од 200.000 посетители.
Повеќе
Музички времеплов
  • 1944 - Родена е Brenda Lee. 'I'm Sorry'
  • 1983 - UK No.1 Flying Pickets 'Only You'
  • 1996 - Johnny Marr и Morrissey остануваат без 300.000 фунти откако го губат спорот за неплатени авторски права од поранешните членови на Smiths, Andy Rourke и Mike Joyce.
  • 1964 - Соул пејачот Sam Cooke смртно е застрелан од својата менаџерка Bertha Franklin, која го нападнала додека престојувала во неговата хотлеска соба во Лос Анџелес. Wonderful Life
  • 1957 - Се уште во брак со првата сопруга, Jane Mitcham, Jerry Lee Lewis, тајно се венча со својата 13-годишна втора братучетка Myra Gale Brown.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје