Мак Топ 5 15.12.2019


1
Кажи нешто ново
Тамара Стојковска
1 | 2 Недели во листата
86
2
Оди си
Виктор Апостоловски
2 | 2 Недели во листата
28
3
Без тебе нема кој да ме утеши
Игор Шарески
2 | 2 Недели во листата
18
4
Биди со мене
Наташа Малинкова
1 | 2 Недели во листата
10
5
Јави се
Мите Стоилков
| 1 Недела во листата
5
Музички времеплов
  • 1977 - USА No.1 Gwen Dickey 'Car Wash'
  • 1979 - 16-годишната Brenda Spencer убила двајца и ранила уште 9-мина, пукајќи од својот дом во влезот на основно училиште во Кливленд. КОга ја прашале зошто го сторила тоа, таа одговорила “I don't like Mondays (Не сакам понеделници)”. Според овој настан Boomtown Rats ја создаваат песната I don't like Mondays.
  • 2001 - Њујоршката компанија SoundScan објавува листа на најпродавани постхумни албуми. На ваквата листа Doors се 5-то место, Eva Cassidy е 4-та, Jimi Hendrix е трети, Bob Marley е втор и прв е 2Pac.
  • 1972 - Тројниот албум 'The Concert For Bangladesh' доаѓа на првото место на британската албумска листа. Проектот е организиран од George Harrison за помош на настраданите од војната и гладот во Бангладеш.
  • 1964 - Роден е Roddy Frame, гитарист, вокалист и текстописец во Aztec Camera. 'Somewhere In My Heart'
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје