Музички времеплов


 • 2002 - Во Лондон е премиерата на претставата 'Up For Grabs' со Madonna во главната улога. Публиката се жали дека гласот и бил тивок и не се разбирале репликите што ги кажува.
 • 2000 - По неколку кавги со брат му Liam, Noel Gallagher ги напушта Oasis за време на европската турнеја. За преостанатите концерти заменет е со гитаристот Matt Deighton.
 • 1999 - UK No.1 Shanks & Bigfoot 'Sweet Like Chocolate'
 • 1998 - USА No.1 Mariah Carey 'My All'
 • 1992 - Објавено е дека Freddie Mercury најголемиот дел од своето богатство, околу 10 милиони фунти, и ги препишал на својата долгогодишна пријателка Mary Austin.
 • 1992 - Iron Maiden го добиваат третиот британски бр. 1 албум 'Fear Of The Dark'.
 • 1979 - По расправија со издавачката компанија, Tom Petty објавува банкрот и долг од 575.000 долари. По ова следува долготраен судски процес со компанијата.
 • 1974 - George Harrison го објавува лансирањето на сопствената издавачка куќа 'Dark Horse'
 • 1970 - Со настапот во Њукесл, Англија, Grateful Dead го имаат првиот настап надвор од САД.
 • 1967 - Роден е Junior Waite од Musical Youth (1982 UK No.1 'Pass The Dutchie').
 • 1953 - Роден е Rick Fenn од 10CC (1975 UK No.1 & US No.2 'I'm Not In Love', плус уште 10 други британски топ 40 хитови, меѓу кои и два бр.1).
 • 1934 - Роден е Robert Moog, изумителот на синтисајзерот.
 • 1928 - Роден е Rosemary Clooney (1954 UK No.1 'This Ole House').
Музички времеплов
 • 1979 - По расправија со издавачката компанија, Tom Petty објавува банкрот и долг од 575.000 долари. По ова следува долготраен судски процес со компанијата.
 • 2000 - По неколку кавги со брат му Liam, Noel Gallagher ги напушта Oasis за време на европската турнеја. За преостанатите концерти заменет е со гитаристот Matt Deighton.
 • 1992 - Објавено е дека Freddie Mercury најголемиот дел од своето богатство, околу 10 милиони фунти, и ги препишал на својата долгогодишна пријателка Mary Austin.
 • 1967 - Роден е Junior Waite од Musical Youth (1982 UK No.1 'Pass The Dutchie').
 • 1974 - George Harrison го објавува лансирањето на сопствената издавачка куќа 'Dark Horse'
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје