Антена 5 Вести

У2- Ние сме од мал остров, но сме голем бенд

Ирскиот рок бенд U2 ја заврши својата турнеја “Experience + Innocence“, со концертот во Берлин, кој и го должеше на публиката откако го изгуби гласот, но сепак ја продолжија турнејата и ја завршија... На послениот концерт кој се одржа на 13 ноември, Боно алудираше на нешто што би значело крај на бендот.

“На турнеја сме доста долго, постоиме повеќе од 40 години, последните 4 години за нас беа посебни. Сега си одиме....”, изјави Боно на крајот од концертот.

Фановите почнаа да нагаѓаат дали се работи за крај на U2, бендот кој е формиран во 1976 година или дали Боно мислеше дека дојде крајот на турнејата.

Дел од екипата на Антена5 радио, поточно Дени беше на концертот на У2 во Келн во месец септември. Концертот се одржа во Ланксес арената во Келн во која собира 20.000 луѓе. Lanxess Arena-та е осмата по ред по големина арена во Европа со капацитет за 20.000 луѓе.

Концертот на У2 неможе во целост да се преракаже, едноставно треба да се доживее, но ќе видите и дел од атмосферата на концертот преку фотографии.

Концертот започна со тоа како Боно стои во средина на видео бимот пеејки ја “Love Is All We Have Left,” првата песна од албумот Songs of Experience. Ова беше моментот кога фановите во преполната сала ги извадија мобилните телефони за да забележат дел од големиот концерт и својата омилена песна.

Остатокот од бендот се појави на сцената за песната “The Blackout”која претендира да стане една од најдобрите песни на новиот албум. “Lights of Home,” Beautiful Day” и “All Because of You” следуваа потоа.

Приказната за Јуда и Исус во "Until the End of the Wolrd" го заокружи првиот сегмент од вечерта, за потоа да не потсетат на саундтракот од  Batman Forever песната “Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me” a на видео бимот се прикажа патувањето на бендот и да се доживеат како суперхерои. .. Тие се вратија на сцената со “Elevation,” “Vertigo” и “Desire” со што се зголеми толпата луѓе пред Боно да почне да зборува со познатиот глас на г-динот Мекфисто, неговиот ѓаволски алтер-его од 1992 година / 93 од ZOO TV турнејата.

Ја испејаа и прекрасната "Pride (In the Name of Love)," а секој од членовите на бендот беа на спротивни страни во салата додека на видео бимот имаше слики одMartin Luther King, Jr.

Тие ја изведоа и песната “Acrobat,” една од песните од албумот Achtung Baby, па следуваа “American Soul” ,“City of Blinding Lights,” “Who’s Gonna Ride Your Wild Horses,” која ја немаат отсвирено 12 години. Следуваа “One,” “Love Is Bigger Than Anything in Its Way” и “13 (There Is a Light),” на која Боно зборуваше за своето детство.

Магазинот Форбс традиционално ја објави листата со најплатените светски музичари. На врвот се најдоа токму У2 кои во 2018 година инкасираа 118 милиони долари. На врвот беа и во 2012 година.

“Турнејата “Joshua Tree” на ирските рокери, со која прославија 30 години од истоимениот албум, заработи 316 милиони долари и привлече околу 2,7 милиони фанови. На второ место е британскиот бенд Coldplay кои заработија 115 милиони долари.  Трет е Ed Sheeran, кој во 2018 година заработи 110 милиони долари. koji je u 2018. zaradio 110 miliona dolara.

15.11.2018
Музички времеплов
  • 1964 - Роден е пејачот, гитарист и текстописец Lenny Kravitz.
  • 1948 - Родена е членката на Fleetwood Mac и соло изведувачка, Stevie Nicks.
  • 1972 - Роден е Alan White, тапанист во Oasis. Отпуштен е од бендот во 2004 година.
  • 1966 - UK No.1 Rolling Stones 'Paint It Black'
  • 2002 - Ronan Keating го добива вториот бр. 1 албум ‘Destination’.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје