Емисии


Мак Топ 5

Секоја недела Ива и Мартин ви презентираат квалитетна македонска музика, како и Мак Топ 5 листата на најдобрите 5 актуелни македонски песни. Најпознатите македонски изведувачи им се редовни гости кои имаат уникатна можност да промовираат нови песни и да зборуваат за нивната музичка кариера.
Водители: Мартин & Ива
Термин: недела од 16 до 18 часот
Музички времеплов
  • 1987 - USА No.1 Belinda Carlisle 'Heaven Is A Place On Earth'
  • 1961 - Ray Charles уапсен е во хотел во Индијанаполис поради поседување дрога.
  • 1987 - На Jesus And Mary Chain не им е дозволено да настапат на американско музичко ТВ шоу зашто гледачите сметале дека името на групата е наврдливо. Од CBS побарале бендот да биде претставен како JANC, но членовите не се согласиле.
  • 1938 - Роден е американскиот гитарист, пејач и текстописец JJ Cale. 'Crazy Mama'
  • 1932 - Роден е Richard Penniman, попознат како Little Richard. 'Long Tall Sally'
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје