Музички времеплов


 • 2000 - USА No.1 Enrique Iglesias 'Be With You'
 • 2000 - Eminem е прв на британската албумска листа со 'The Marshall Mathers LP'.
 • 1995 - Pink Floyd го добиваат петтиот американски албумски бр.1 со ‘Pulse’.
 • 1994 - Stone Temple Pilots започнуваат 4-неделен престој на првото место на американската албумска листа со 'Purple'.
 • 1988 - Van Halen започнуваат 4-неделен престој на првото место на американската албумска листа 'OU812'.
 • 1988 - Hillel Slovak, гитарист во Red Hot Chili Peppers умира од предозираност со хероин.
 • 1983 - Саундтракот на филмот 'Flashdance' започнува двонеделен престој на првото место на американската албумска листа.
 • 1983 - Police го добиваат 4-от британски бр.1 албум 'Synchronicity', кој ги содржи хитовите 'Every Breath You Take' и 'Wrapped Around Your Finger'.
 • 1977 - Албумот 'The Muppet Show' на Muppets доаѓа на првото место на британската албумска листа.
 • 1977 - USА No.1 Marvin Gaye 'Got To Give It Up'
 • 1969 - Hollies ја снимаат 'He Ain't Heavy, He's My Brother'. Elton John им свири на пијано.
 • 1967 - 40 милиони луѓе ја следат изведбата на Beatles на 'All You Need Is Love' во живо преку сателит како дел од глобалниот ТВ линк 'Our World'. Mick Jagger, Keith Richards, Eric Clapton, Graham Nash, Keith Moon и Gary Leeds ги пеат придружните вокали.
 • 1964 - UK No.1 Roy Orbison 'It's Over'
 • 1963 - Роден е пејачот и текстописец Georgios Panayiotou, попзнат како George Michael.
 • 1954 - Роден е David Paich, воклаист и клавијатурист во Toto (1983 USА No.1 & UK No.3 'Africa').
 • 1952 - Роден е Tim Finn, воклаист и пијанист во Crowded House (1992 UK No.7 'Weather With You').
 • 1945 - Родена е пејачката и текстописец Carly Simon (1973 UK No.3 и USА No.1 'Your So Vain').
 • 1940 - Роден е Clint Warwick од Moody Blues (1965 UK No.1 & USА No.10 'Go Now').
 • 1939 - Роден е соул пејачот Harold Melvin (1972 USА No.3 & 1974 UK No.9 'If You Don't Know Me By Know').
 • 1935 - Роден е соул пејачот Eddie Floyd (1966 USА No.28 & 1967 UK No.19 'Knock On Wood').
Музички времеплов
 • 1964 - UK No.1 Roy Orbison 'It's Over'
 • 1977 - USА No.1 Marvin Gaye 'Got To Give It Up'
 • 1939 - Роден е соул пејачот Harold Melvin (1972 USА No.3 & 1974 UK No.9 'If You Don't Know Me By Know').
 • 1995 - Pink Floyd го добиваат петтиот американски албумски бр.1 со ‘Pulse’.
 • 2000 - Eminem е прв на британската албумска листа со 'The Marshall Mathers LP'.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје