Антена 5 Вести

Објавени се номинациите за Brit Awards

Објавени се номинациите за претстојните Британски музички награди. Минатата година при објавувањето на истите, Brit Awards беа критикувани поради недостигот од културен диверзитет, односно премала или речиси никаква застапеност на црната, азиска и друга етничка култура, поради што организаторите ветија дека тоа ќе го исправат. Така, на листата номинирани годинава ги имаме Kano, Skepta, Stormzy, Lianne La Havas, Michael Kiwanuka…

Листата, со по три номинации, ја предводат Little Mix, Rihanna и Skepta.  Починатата музичка легенда David Bowie постхумно е номиниран во категоријата Најдобар британски машки изведувач, но и во категоријата Најдобар британски албум (за “Blackstar”). Две номинации доби и канадската ѕвезда Drake, a постхумна номинација му е доделена на неговиот сонародник Leonard Cohen, кој почина кон крајот на 2016 година.

Објавени се и првите изведувачи кои ќе настапат на Brit Awards – Little Mix, Emeli Sande и The 1975.

Меѓу номинираните, во категоријата Најдобар британски нов изведувач, се најде Rag’N’Bone Man кој настапи на церемонијата на која беа објавени номинациите за Британските музички награди, а освен тоа ја ја прими и Critic’s Choice наградата. Во ноември, пак, на специјален настан на Robbie Williams му беше врачена наградата Британска икона. 

37-то издание на Британските музички награди ќе се одржи во лондонската O2 Arena на 22 февруари и ќе биде пренесувано во живо на Антена 5 радио. Како водител на манифестацијата е ангажирана канадската музичка ѕвезда Michael Buble, но неговото учестцво во шоуто сепак е неизвесно поради тешката болест со која е соочен неговиот син, поради што пејачот откажа повеќе активности.

Листа со номинации:

 

Најдобар британски женски изведувач

Ellie Goulding

Emeli Sandé

Anohni

Lianne La Havas

Nao

Најдобар британски машки изведувач

David Bowie

Craig David

Kano

Michael Kiwanuka

Skepta

 

Најдобра британска група

The 1975

Bastille

Little Mix

Radiohead

Biffy Clyro

 

Најдобар женски интернационален изведувач

Beyoncé

Christine and the Queens

Rihanna

Sia

Solange

 

Најдобар машки интернационален изведувач

Drake

The Weeknd

Bon Iver

Bruno Mars

Leonard Cohen

 

Најдобар британски сингл

Alan Walker, "Faded"

Calum Scott, "Dancing On My Own"

Calvin Harris feat. Rihanna, "This Is What You Came For"

Clean Bandit feat. Sean Paula & Anne-Marie, "Rockabye"

Coldplay, "Hymn for the Weekend"

James Arthur, "Say You Won't Let Go"

Jonas Blue feat. Dakota, "Fast Car"

Little Mix, "Shout Out to My Ex"

Tinie Tempah feat. Zara Larsson, "Girls Like"

Zayn, "Pillowtalk"

 

Најдобра интернационална група

A Tribe Called Quest

Drake & Future

Kings of Leon

Nick Cave & the Bad Seeds

Twenty One Pilots

 

Најдобар британски албум

The 1975, i like it when you sleep, because you are so beautiful but so unaware of it

David Bowie, Blackstar

Kano, Made in the Manor

Michael Kiwanuka, Love & Hate

Skepta, Konnichiwa

 

Најдобар британски спот

Adele, "Send My Love (To Your New Lover)"

Calvin Harris feat. Rihanna, "This Is What You Came For"

Clean Bandit feat. Sean Paula & Anne-Marie, "Rockabye"

Coldplay, "Hymn for the Weekend"

James Arthur, "Say You Won't Let Go"

Jonas Blue feat. Dakota, "Fast Car"

Little Mix feat. Sean Paul, "Hair"

One Direction, "History"

Tinie Tempah feat. Zara Larsson, "Girls Like"

Zayn, "Pillowtalk"

 

Најдобар британски нов изведувач

Anne-Marie

Blossoms

Rag'N'Bone Man

Skepta

Stormzy

17.01.2017
Музички времеплов
  • 1950 - Роден е соул пејачот Teddy Pendergrass (1978 USА No.25 'Close The Door', 1994 UK No.35 'The More I Get The More I Want').
  • 2000 - UK No.1 Melanie C 'Never Be The Same The Again'
  • 1980 - Police стануваат западна поп група по 10 години што одржува концерт во Бомбај.
  • 1983 - UK No.1 Duran Duran 'Is There Something I Should Know'
  • 1944 - Родена е Diane Earle, односно Diana Ross, членка на Supremes (1964 UK & USА No.1 'Baby Love' и уште над 20 други USА & UK Top 40 хитови) и соло изведувачка (1980 USА No.1 'Upside Down, 1986 UK No.1 'Chain Reaction').
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје