Музички времеплов


 • 2003 - На Lee Ryan од Blue одземена му е возачката дозвола во рок од 18 месеци, откако признава дека возел во пијана состојба. Платил и казна од 2250 фунти.
 • 1997 - Texas по вторпат доаѓаат на првото место на британската албумска листа со 'White On Blonde'.
 • 1986 - UK No.1 Boris Gardiner 'I Wanna Wake Up With You'
 • 1986 - Sigue Sigue Sputnik доаѓаат до идеја просторот помеѓу песните од новиот албум да го продадат како рекламен простор. Идејата сепак не се реализира.
 • 1980 - UK No.1 David Bowie 'Ashes To Ashes'
 • 1971 - UK No.1 Diana Ross 'I'm Still Waiting'
 • 1969 - USА No.1 Rolling Stones 'Honky Tonk Women'
 • 1966 - UK No.1 Beatles 'Yellow Submarine, Eleanor Rigby'
 • 1962 - John Lennon се жени со Cynthia Powell во Ливерпул. Истата вечер има концерт со Beatles во Ливерпул.
 • 1959 - Роден е Edwyn Collins, пејач, текстописец и продуцент во Orange Juice и соло изведувач (1995 UK No.4 'A Girl Like You').
 • 1953 - Роден е Bobby G, воклаист во Bucks Fizz.
 • 1951 - Роден е Jimi Jamison од Survivor (1982 USА & UK No.1 'Eye Of The Tiger').
 • 1949 - Роден е пејачот и текстописец Rick Springfield (1981 USА No.1 & UK No.43 'Jessie's Girl').
 • 1947 - Роден е Keith Moon, тапанист во The Who. Автор е и на рок опера албумите 'Tommy' и 'Quadrophenia'.
Музички времеплов
 • 1980 - UK No.1 David Bowie 'Ashes To Ashes'
 • 1959 - Роден е Edwyn Collins, пејач, текстописец и продуцент во Orange Juice и соло изведувач (1995 UK No.4 'A Girl Like You').
 • 1962 - John Lennon се жени со Cynthia Powell во Ливерпул. Истата вечер има концерт со Beatles во Ливерпул.
 • 1953 - Роден е Bobby G, воклаист во Bucks Fizz.
 • 1971 - UK No.1 Diana Ross 'I'm Still Waiting'
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје