Емисии


Мак Топ 5

Секоја недела Ива и Мартин ви презентираат квалитетна македонска музика, како и Мак Топ 5 листата на најдобрите 5 актуелни македонски песни. Најпознатите македонски изведувачи им се редовни гости кои имаат уникатна можност да промовираат нови песни и да зборуваат за нивната музичка кариера.
Водители: Мартин & Ива
Термин: недела од 16 до 18 часот
Музички времеплов
  • 1951 - Роден е Jimi Jamison од Survivor (1982 USА & UK No.1 'Eye Of The Tiger').
  • 1949 - Роден е пејачот и текстописец Rick Springfield (1981 USА No.1 & UK No.43 'Jessie's Girl').
  • 1986 - UK No.1 Boris Gardiner 'I Wanna Wake Up With You'
  • 1959 - Роден е Edwyn Collins, пејач, текстописец и продуцент во Orange Juice и соло изведувач (1995 UK No.4 'A Girl Like You').
  • 1947 - Роден е Keith Moon, тапанист во The Who. Автор е и на рок опера албумите 'Tommy' и 'Quadrophenia'.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје