Музички времеплов


 • 2003 - Sinead O'Connor објавува пензионирање од музичката кариера.
 • 1992 - на тајна церемонија David Bowie се жени со супемоделката Iman. Венчавката пред јавноста беше објавена дури по повеќе од една недела.
 • 1984 - Jerry Lee Lewis се жени по шести пат, сега со 22-годишната Kerrie McCarver.
 • 1982 - UK No1 Paul McCartney & Stevie Wonder “Ebony & Ivory” 3 w.
 • 1977 - Joan Baez и Santana одржуваат бесплатен концерт за затворениците од калифорнискиот затвор Soledad.
 • 1972 - онесвестени тинејџерки и други повредени е резултатот од стампедо што претходи на концерт на Jethro Tull во Лонг Аисланд. Било предизвикано од 2.500 обожаватели кои барале билети и полицијата која интервенирала.
 • 1968 - UK No1 Louis Armstrong “What A Wonderful World” 4 w.
 • 1963 - на првото место во САД доаѓа “I Will Follow Him” на Little Peggy March, која со 15 години станува најмладиот женски изведувач со бр.1 сингл.
 • 1961 - USA No1 Del Shannon “Runaway” 4 w.
 • 1947 - роден е Глен Корник басист на групата Jethro Tull, која по првичните успеси ја напушта за да ги формира сопствените Wild Тurkey.
 • 1945 - роден е Doug Clifford, тапанист во Creedance Clearwater Revival.
 • 1942 - родена е Barbra Streisand.
Музички времеплов
 • 1992 - на тајна церемонија David Bowie се жени со супемоделката Iman. Венчавката пред јавноста беше објавена дури по повеќе од една недела.
 • 1968 - UK No1 Louis Armstrong “What A Wonderful World” 4 w.
 • 1984 - Jerry Lee Lewis се жени по шести пат, сега со 22-годишната Kerrie McCarver.
 • 1977 - Joan Baez и Santana одржуваат бесплатен концерт за затворениците од калифорнискиот затвор Soledad.
 • 1945 - роден е Doug Clifford, тапанист во Creedance Clearwater Revival.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје