Музички времеплов


 • 2003 - Пред судот во Јужна Каролина, James Brown се извинува за сите дотогашни криминалистички дејства.
 • 2000 - Whitney Houston започнува двонеделен престој на првото место на британската албумска листа со 'The Greatest Hits'.
 • 1994 - USА No.1 All 4 One 'I Swear'
 • 1985 - Родена е Mutya Buena од Sugababes.
 • 1983 - USА No.1 David Bowie 'Let's Dance'
 • 1982 - Отворен е познатиот Hacienda Club во Манчестер, Англија. Madonna тука го прави своето британско ТВ деби како дел од емисијата The Tube што во клубот ја снима ТВ каналот Channel 4. Во клубот настапувале Oasis, Happy Mondays, U2, The Smiths, Charlatans, James, M People. Затворен е во 1997.
 • 1979 - Elton John станува прва западна ѕвезда што оди на турнеја во Русија.
 • 1977 - US No.1 Stevie Wonder 'Sir Duke' (песна посветена на Duke Ellington)
 • 1977 - UK No.1 Rod Stewart 'I Don't Want To Talk About It / First Cut Is The Deepest'
 • 1972 - Роден е раперот The Notorious B.I.G. (aka Biggie Smalls, aka Christopher G. Wallace).
 • 1971 - Се распаѓа британската рок група Free.
 • 1963 - Роден е Tim Lever од Dead Or Alive (1985 UK No.1 'You Spin Me Round (Like A Record').
 • 1955 - Роден е Stan Lynch, тапанист во бендот на Tom Petty, Heartbreakers.
 • 1948 - Роден е Leo Sayer.
 • 1941 - Роден е Ronald Isley од Isley Brothers.
Музички времеплов
 • 1982 - Отворен е познатиот Hacienda Club во Манчестер, Англија. Madonna тука го прави своето британско ТВ деби како дел од емисијата The Tube што во клубот ја снима ТВ каналот Channel 4. Во клубот настапувале Oasis, Happy Mondays, U2, The Smiths, Charlatans, James, M People. Затворен е во 1997.
 • 1963 - Роден е Tim Lever од Dead Or Alive (1985 UK No.1 'You Spin Me Round (Like A Record').
 • 1977 - UK No.1 Rod Stewart 'I Don't Want To Talk About It / First Cut Is The Deepest'
 • 1972 - Роден е раперот The Notorious B.I.G. (aka Biggie Smalls, aka Christopher G. Wallace).
 • 1955 - Роден е Stan Lynch, тапанист во бендот на Tom Petty, Heartbreakers.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје