Емисии


Соул Рели

Емисијата Соул Рели се појави во етерот во 1977 година на брановите на Втората програма на Радио Скопје. Од јули 2005 година редовно се емитува на Антена 5 Радио, секоја недела од 9 до 10 часот. Таа е авторско дело на Проф. Др. Миодраг Врчаковски и во неа се прзентира поретко слушана ретро музика од 60, 70, 80 и 90-те години, со посебен акцент ставен на соул музиката од тоа време. Емисијата обилува со оригинални и забавни џинглови и интервјуа со познати и непознати личности за како што вели авторот, “музичка психорелаксација на целата Македонска нација“.
Водител: Миле Врчак
Термин: недела од 09 до 10 часот
Музички времеплов
  • 1978 - USА No.1 Chic 'Le Freak'
  • 1990 - Paula Abdul е однесена во болница зашто настрадала во сообраќајна несреќа во Лос Анџелес.
  • 1998 - Nicole Appleton од All Saints го напушта снимањето на ТВ шоу на BBC2, изјавувајќи дека повеќе не е член на групата.
  • 2003 - Ozzy Osbourne е пренесен во болница зашто настардал во сообраќајка со својот велосипед. Си ја скршил клучната коска, 8 ребра и пршлен на вратот.
  • 1957 - Роден е Donny Osmond. ‘Puppy Love’
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје