Музички времеплов


 • 2002 - USА No.1 Ja Rule feat. Ashanti 'Always On Time'
 • 2002 - UK No.1 Westlife 'World Of Our Own' (нивни 10-ти брит.бр.1)
 • 1980 - Кантри пејачот Kenny Rogers доаѓа на првото место на американската албумска листа со 'Coward Of The County'.
 • 1979 - Blondie го добиваат првиот британски бр.1 албум 'Parallel Lines', на кој се хитовите 'Heart Of Glass', 'Hanging On The Telephone' и 'Sunday Girl'.
 • 1975 - Албумот на John Lennon, 'Rock 'n' Roll', издаден е за американскиот пазар.
 • 1973 - War започнуваат двонеделен престој на првото место на американската албумска листа со 'The World Is A Ghetto'.
 • 1972 - Роден е Billie Joe Armstrong, гитарист и вокалист во Green Day (1995 UK No.7 ‘Basket Case’, албумот од 1994 година, Dookie им се продава во над 10 милиони копии).
 • 1970 - На концерт во лондонскиот Royal Albert Hall, Joni Mitchell објавува дека ќе се пензионира од настапите во живо. Сепак на крајот од годината повторно ќе одржи концерт.
 • 1968 - Компилацијата на Diana Ross & Supremes, 'Greatest Hits', започнува тринеделен престој на првото место на британската албумска листа.
 • 1966 - UK No.1 Nancy Sinatra 'These Boots Are Made For Walking'
 • 1962 - USА No.1 Gene Chandler 'Duke Of Earl'
 • 1960 - Everly Brothers потпишуваат договор со Warner Brothers Records вреден 1 милион долари.
 • 1960 - Elvis Presley ја добива првата златна плоча за 'Elvis'.
 • 1941 - Роден е Gene Pitney (1962 USА No.4 'Only Love Can Break A Heart', 1967 UK No.5 & 1989 UK No.1 'Something's Gotten Hold Of My Heart' и уште 15 други USА & UK Top 40 хитови).
 • 1922 - Роден е Tommy Edwards (1958 USА & UK No.1 ‘Its All In The Game').
Музички времеплов
 • 1972 - Роден е Billie Joe Armstrong, гитарист и вокалист во Green Day (1995 UK No.7 ‘Basket Case’, албумот од 1994 година, Dookie им се продава во над 10 милиони копии).
 • 1968 - Компилацијата на Diana Ross & Supremes, 'Greatest Hits', започнува тринеделен престој на првото место на британската албумска листа.
 • 1980 - Кантри пејачот Kenny Rogers доаѓа на првото место на американската албумска листа со 'Coward Of The County'.
 • 1979 - Blondie го добиваат првиот британски бр.1 албум 'Parallel Lines', на кој се хитовите 'Heart Of Glass', 'Hanging On The Telephone' и 'Sunday Girl'.
 • 1975 - Албумот на John Lennon, 'Rock 'n' Roll', издаден е за американскиот пазар.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје