Музички времеплов


 • 1993 - Tina Turner доаѓа на првото место на британската албумска лсита со 'What's Love Got To Do With It'.
 • 1990 - Prince го одржува првиот од 12-те распродадени концерти во Вембли арената во Лондон.
 • 1987 - Guns N' Roses за првпат настапуваат во В.Британија.
 • 1968 - UK No.1 Rolling Stones 'Jumpin' Jack Flash'
 • 1967 - На интервју Paul McCartney признава дека земал дрога LSD.
 • 1965 - USА No.1 Four Tops 'I Can't Help Myself'
 • 1963 - Родена е пејачката и танчерка Paula Abdul (1990 US No.1 & UK No.2 'Opposites Attract' и уште 5 други американски бр.1 хитови. 1989 албум 'Forever Your Girl' со кој била 10 недели на првото место на американската топ листа).
 • 1961 - USА No.1 Pat Boone 'Moody River'
 • 1959 - Роден е Mark Debarge од Debarge (1985 UK No.4 'Rhythm Of The Night').
 • 1951 - Родена е Ann Wilson, вокалистка Heart (1987 US No.1 & UK No.3 'Alone').
 • 1936 - Роден е Tommy Devito од Four Seasons (1976 UK & US No.1 'December 1963, Oh What A Night').
Музички времеплов
 • 1965 - USА No.1 Four Tops 'I Can't Help Myself'
 • 1993 - Tina Turner доаѓа на првото место на британската албумска лсита со 'What's Love Got To Do With It'.
 • 1951 - Родена е Ann Wilson, вокалистка Heart (1987 US No.1 & UK No.3 'Alone').
 • 1959 - Роден е Mark Debarge од Debarge (1985 UK No.4 'Rhythm Of The Night').
 • 1963 - Родена е пејачката и танчерка Paula Abdul (1990 US No.1 & UK No.2 'Opposites Attract' и уште 5 други американски бр.1 хитови. 1989 албум 'Forever Your Girl' со кој била 10 недели на првото место на американската топ листа).
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје