Музички времеплов


 • 2002 Родена е пејачката и актерка Peggy Lee (1958 USА No. 8 & UK No.5 'Fever'). Соработувала и со Benny Goodman, Randy Newman и со Quincy Jones.
 • 2001 UK No.1 Limp Bizkit 'Rollin'
 • 2001 Texas доаѓаат на првото место на британската албумска листа со 'The Greatest Hits'.
 • 1999 Gary Glitter се појавува во судот во Бристол поради обвиненија за 8 сексуални понуди на малолетни девојки и за 50 обвиненија поврзани со непристојни фотографии.
 • 1997 Colonel' Tom Parker, менаџерот и агент на Elvis Presley, загинува на 87 години.
 • 1992 Billy Idol е обвинет за напад и злоупотреба во инцидент случен пред ресторан во западен Холивуд. Казнет е со 2.700 долари и мора бесплатно да се појави во анти-дрога реклами.
 • 1989 По 6 недели од неговата смрт, Roy Orbison започнува тринеделен престој на првото место на британската албумска листа соколекцијата 'The Legendary Roy Orbison'.
 • 1989 USА No.1 Phil Collins 'Two Hearts'
 • 1989 Bobby Brown доаѓа на првото место на американската албумска листа со 'Don't Be Cruel'.
 • 1987 Bruce Springsteen го внесува Roy Orbison во Rock'n'Roll Hall of Fame.
 • 1984 Умира соул пејачот Jackie Wilson. Wilson бил на интензивна нега откако во 1975 година преживеал срцев удар. Van Morrison во негова чест ја има напишано 'Jackie Wilson Said', подоцна преработена од Dexy's Midnight Runners.
 • 1984 USА No.1 Yes 'Owner Of A Lonely Heart'
 • 1976 Родена е Emma Bunton, Baby spice од Spice Girls и соло изведувачка.
 • 1966 George Harrison се жени со Patti Boyd, а кум е Paul McCartney. George првпат ја сретнал Patti на снимањето на филмот на Beatles, ‘A Hard Days Night’.
 • 1959 Роден е Vic Reeves, едната половина од британското комедиско дуо Reeves & Mortimer (1991 UK No.1 сингл со The Wonder Stuff, 'Dizzy').
 • 1958 Родена е американската соул пејачка Anita Baker (1986 UK No.13 'Sweet Love', 1998 USА No.1 албум 'Giving You The Best That I Got').
 • 1950 Роден е Billy Ocean (1988 USА No.1 & UK No.3 'Get Out Of My Dreams Get Into My Car').
 • 1941 Роден е шпанскиот тенор Placido Domingo (1994 UK No.21 сингл со Jose Carreras и Luciano Pavarotti - 'Libiamo / La Donna E Mobile').
Музички времеплов
 • 1989 По 6 недели од неговата смрт, Roy Orbison започнува тринеделен престој на првото место на британската албумска листа соколекцијата 'The Legendary Roy Orbison'.
 • 1997 Colonel' Tom Parker, менаџерот и агент на Elvis Presley, загинува на 87 години.
 • 1976 Родена е Emma Bunton, Baby spice од Spice Girls и соло изведувачка.
 • 1999 Gary Glitter се појавува во судот во Бристол поради обвиненија за 8 сексуални понуди на малолетни девојки и за 50 обвиненија поврзани со непристојни фотографии.
 • 2002 Родена е пејачката и актерка Peggy Lee (1958 USА No. 8 & UK No.5 'Fever'). Соработувала и со Benny Goodman, Randy Newman и со Quincy Jones.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје