D Festival 2014

Музички времеплов
  • 1969 - Супер групата Blind Faith, составена од Eric Clapton, Ginger Baker и Steve Winwood го има првиот настап во живо во лондонскиот Hyde Park.
  • 1983 - Shawn Michelle Stevens станува петта сопруга на Jerry Lee Lewis.
  • 2002 - Virgin Records ја отпуштаат Victoria Beckham откако нејзиниот деби соло албум, за чие снимање биле вложени 3 милиони фунти, се продал само во 50.000 копии.
  • 1917 - Роден е актерот и пејач Dean Martin (1956 UK & US No.1 'Memories Are Made Of This' и уште над 15 други британски топ 40 хитови).
  • 1997 - Gary Barlow се искачува на првото место на британската албумска листа со 'Open Road'.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје