Музички времеплов


 • 2001 - Во Германија започнува светската турнеја на Madonna, 'The Summer Drowned World Tour'.
 • 1997 - Noel Gallagher од Oasis се жени со Meg Matthews во Лас Вегас во истата црква кај што се венчале Elvis и Priscilla. Се разведуваат во 2001 година.
 • 1993 - Mariah Carey се мажи со шефот на Sony Music, Tommy Mottola. Гости на свадбата се Billy Joel, Bruce Springsteen, Barbra Streisand и Ozzy Osbourne. Се разведуваат во 1997 година.
 • 1988 - Сопругата на Eric Clapton, Patti бара развод.
 • 1988 - Pet Shop Boys го имаат првиот настап во живо.
 • 1982 - Roxy Music го добиваат третиот британски бр.1 албум 'Avalon'.
 • 1979 - 64-годишниот Muddy Waters се жени со Marva Jean Brooks на нејзиниот 25-ти роденден.
 • 1971 - Grand Funk Railroad надминуваат рекорд на Beatles кога концерт на њујоршки стадион го распродаваат за 72 часа.
 • 1970 - Роден е Claus Norreen од Aqua (1997 UK No.1 'Barbie Girl').
 • 1956 - Elvis Presley настапува на ABC и додека ја изведува 'Hound Dog' ги прави познатите 'спираловидни' движења. Публиката полудува по него!
 • 1946 - Роден е Freddie Stone од Sly and The Family Stone (1971 US No.1 & 1972 UK No.15 'Family Affair').
Музички времеплов
 • 1946 - Роден е Freddie Stone од Sly and The Family Stone (1971 US No.1 & 1972 UK No.15 'Family Affair').
 • 1988 - Pet Shop Boys го имаат првиот настап во живо.
 • 1982 - Roxy Music го добиваат третиот британски бр.1 албум 'Avalon'.
 • 1979 - 64-годишниот Muddy Waters се жени со Marva Jean Brooks на нејзиниот 25-ти роденден.
 • 2001 - Во Германија започнува светската турнеја на Madonna, 'The Summer Drowned World Tour'.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје