Емисии


Соул Рели

Емисијата Соул Рели се појави во етерот во 1977 година на брановите на Втората програма на Радио Скопје. Од јули 2005 година редовно се емитува на Антена 5 Радио, секоја недела од 9 до 10 часот. Таа е авторско дело на Проф. Др. Миодраг Врчаковски и во неа се прзентира поретко слушана ретро музика од 60, 70, 80 и 90-те години, со посебен акцент ставен на соул музиката од тоа време. Емисијата обилува со оригинални и забавни џинглови и интервјуа со познати и непознати личности за како што вели авторот, “музичка психорелаксација на целата Македонска нација“.
Водител: Миле Врчак
Термин: недела од 09 до 10 часот
Музички времеплов
  • 1917 - Роден е Papa John Creech од Starship (1987 UK & US No.1 'Nothing's Gonna Stop Us').
  • 1988 - USА No.1 George Michael 'One More Try'
  • 2000 - UK No.1 Sonique 'It Feels So Good'
  • 1968 - Родена е австралиската пејачка и актерка Kylie Minogue.
  • 2000 - Britney Spears се искачува на првото место на американската албумска листа со 'Oops!...I Did It Again'.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје