Музички времеплов


 • 2000 USА No.1 Savage Garden 'I Knew I Loved You'
 • 1994 USА No.1 Bryan Adams, Rod Stewart & Sting 'All For Love'
 • 1994 UK No.1 D:Ream 'Things Can Only Get Better'
 • 1992 Очувот на Mariah Carey ја тужи пејачката, тврдејќи дека пред да стане ѕвезда и плаќал стан на Менхетен, превоз и дневни торшоци, кои ветила дека ќе му ги врати кога ќе стане успешна.
 • 1987 UK No.1 Steve 'Silk' Hurley 'Jack Your Body'
 • 1983 На западниот брег на САД започнува со емитување новиот 24-часовен музички ТВ канал наречен MTV.
 • 1977 Wings доаѓаат на првото место на американската албумска листа со 'Wings Over America', шести американски бр.1 на Paul McCartney по Beatles.
 • 1972 Албумот на Don McLean, 'American Pie', започнува 7-неделен престој на првото место на американската албумска листа.
 • 1965 Роден е Roachford (1989 UK No.4 'Cuddly Toy').
 • 1962 Роден е Michael Hutchence, вокалист во INXS (1988 UK No.2 & USА No.1 'Need You Tonight').
 • 1953 Роден е Steve Perry, вокалист во Journey (1982 USА No.2 'Open Arms') и соло изведувач (1984 USА No.3 Oh, Sherrie').
 • 1947 - Роден е Malcolm Mclaren, менаџер на Sex Pistols и соло изведувач (1983 UK No.3 'Double Dutch').
 • 1931 Роден е американскиот соул пејач Sam Cooke (1957 USА No.1 & UK No.29 ‘You Send Me’ & 1986 UK No.2 ‘Wonderful World’).
Музички времеплов
 • 1947 - Роден е Malcolm Mclaren, менаџер на Sex Pistols и соло изведувач (1983 UK No.3 'Double Dutch').
 • 1965 Роден е Roachford (1989 UK No.4 'Cuddly Toy').
 • 1983 На западниот брег на САД започнува со емитување новиот 24-часовен музички ТВ канал наречен MTV.
 • 1994 UK No.1 D:Ream 'Things Can Only Get Better'
 • 1992 Очувот на Mariah Carey ја тужи пејачката, тврдејќи дека пред да стане ѕвезда и плаќал стан на Менхетен, превоз и дневни торшоци, кои ветила дека ќе му ги врати кога ќе стане успешна.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје