Настани

MTV EMA 2017

12.11.2017 20:00 - 12.11.2017 23:00

MTV европските музички награди 2017 се одржаа на 12 ноември во SSE Arena Wembley, Лондон. Англиската престолнина беше домаќин на наградите за првпат после 1996.

Водител на манифестацијата беше Rita Ora. Taylor Swift имаше најмногу номинации – шест, но не освои ниту една награда, а големиот победник на вечерта беше Shawn Mendes со 4 статуетки.

Eminem се врати на наградите и го отвори шоуто со новата нумера "Walk on Water", а на сцената го придружуваше Skylar Grey како замена за Beyonce која му гостува на оригиналниот сингл.

Camila Cabello ja транспортираше публиката на Куба со одличната изведба на нејзиниот голем хит “Havana”

Раперот Travis Scott влезе во историјата на шоуто летајќи низ аренета врз голема птица додека ја изведуваше "Butterfly Effect."

Грајм ѕвездата Stormzy имаше настап за кој доста се зборуваше, качен на покривот на полициски автомобил, изведувакќи ја "Big for Your Boots".

Shawn Mendes имаше емотивна изведба на "There's Nothing Holdin' Me Back", а со него пееше и публиката во арената.

Demi Lovato имаше жестока изведба на "Sorry Not Sorry" и "Tell Me You Love Me" 

Kesha  страствено пееше и танцуваше на "Learn To Let It Go". 

Clean bandit имаа спектакуларен настап со медли од нивните хитови, потпомогнати од три извонредни пејачки - Julia Michaels, Zara Larsson и Anne-Marie.

The Killers ја изведоа “The Man”.

Кон крајот на настапот на French Montana и Sway Lee додека ја изведуваа “Unforgettable” на сцената се качи еден активист кој сакајќи да поттикне интерес за една добротворна организација се обидувапе да развие банер и потскокнуваше меѓу табчерите 20-тина минути пред да биде отстранет од обезбедувањето.

Пред почетокот на шоуто, на црвениот тепих настапи британската раперка Stefflon Don со “Hurtin’ Me”. 

Непосредно пред наградите се одржа MTV музичката недела која кулминираше со голем концерт на 11 ноември на лондонскиот плоштад Трафалгар каде настапија францускиот суперстар диџеј и продуцент David Guetta и ирските рок легенди U2.

Guetta настапи и на самите награди во Вембли Арената , со светската live премиера на “Dirty Sexy Money”, потпомогнат од French Montana и Charlie XCX.

U2 беа проглаени за Глобални икони, а публиката на MTV европските музички награди можеше да ужива во нивната изведба на “Get Out Of Your Own Way.” 

Листа на награди

Најголеми фанови – Shawn Mendes
Најдобар хип-хоп изведувач – Eminem
Најдобар спот – Kendrick Lamar, ‘Humble’
Најдобар алтернативен изведувач – 30 Seconds To Mars
Најдобар поп изведувач – Camila Cabello
Најдобра песна – Shawn Mendes, ‘There’s Nothing Holding Me Back’
Најдобар нов изведувач – Duo Lipa
Најдобар изведувач во живо – Ed Sheeran
Најдобар електро изведувач – David Guetta
Најдобар изведувач – Shawn Mendes
Најдобар рок изведувач – Coldplay
Најдобар имиџ – Zayn
Најдобар push изведувач – Hailee Steinfeld
Најдобар world stage изведувач – The Chainsmokers – Live From Isle Of MTV Malta 2017

Музички времеплов
  • 1984 - UK No.1 Jim Diamond 'I Should Of Known Better'
  • 1989 - Sly Stone е притворен 55 дена зашто возел под дејство на кокаин. По 2 недели е обвинет за поседување кокаин и испратен е на рехабилитација.
  • 1944 - Родена е пејачката и актерка Bette Midler. 'Wind Beneath my Wings'
  • 1982 - Издаден е албумот 'Thriller' на Michael Jackson. Ќе помине 190 недели на британската албумска листа и ќе стане најпродаваниот албум на сите времиња со тираж од над 40 милиони копии.
  • 1981 - Vince Clarke ги напушта Depeche Mode за да ги оформи Yazoo со Alison Moyet.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје