Музички времеплов


 • 2003 - Kylie Minogue бара од полицијата да интервенира зашто добива заканувачки писма. Добила 700 писма адресирани до нејзината приватна адреса и до канцеларијата. Првите наликувале на обични писма од обожавател, но подоцнежните станале поагресивни.
 • 1990 - Името на Marvin Gaye е додадено на холивудската Патека на славните.
 • 1986 - Lionel Richie започнува двонеделен престој на првото место на американската албумска листа со 'Dancing On The Ceiling'.
 • 1984 - Родена е канадската пејачка Avril Lavigne. На возраст од 17 години и 3 месеци станува најмладиот изведувач што се искачува на првото место на британската албумска листа. Тој успех го постигнува со албумот 'Let Go'.
 • 1978 - Eric Clapton го спонзорира тимот на West Bromwich Albion на натпреварот во рамките на УЕФА купот против Галатасарај од Турција. По натпреварот, Eric на секој играч му подарува златна копија од последниот албум 'Slowhand'.
 • 1953 - Роден е Greg Ham од Men At Work (1983 UK & USА No.1 'Down Under').
 • 1947 - Родена е пејачката и актерка Barbara Dickson (1985 UK No.1 со Elaine Paige - 'I Know Him So Well').
 • 1947 - Роден е Marvin Lee Aday, односно Meat Loaf (1993 UK & USА No.1 'I'd Do Anything For Love But I Won't Do That'. Неговиот албум 'Bat Out Of Hell' од 1978 година поминува рекордни 457 недели на британската албумска листа).
Музички времеплов
 • 1990 - Името на Marvin Gaye е додадено на холивудската Патека на славните.
 • 1984 - Родена е канадската пејачка Avril Lavigne. На возраст од 17 години и 3 месеци станува најмладиот изведувач што се искачува на првото место на британската албумска листа. Тој успех го постигнува со албумот 'Let Go'.
 • 1953 - Роден е Greg Ham од Men At Work (1983 UK & USА No.1 'Down Under').
 • 2003 - Kylie Minogue бара од полицијата да интервенира зашто добива заканувачки писма. Добила 700 писма адресирани до нејзината приватна адреса и до канцеларијата. Првите наликувале на обични писма од обожавател, но подоцнежните станале поагресивни.
 • 1947 - Родена е пејачката и актерка Barbara Dickson (1985 UK No.1 со Elaine Paige - 'I Know Him So Well').
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје