Музички времеплов


 • 2001 - Robbie Williams e нападнат и турнат од сцената на концерт во Штудгарт, Германија, откако човек од публиката се искачил на сцената. Напаѓачот е уапсен и однесен во психијатриска клиника.
 • 1998 - UK No.1 Celine Dion 'My Heart Will Go On'
 • 1987 - UK No.1 Ben E King 'Stand By Me'
 • 1986 - Родена е британската оперска и поп пејачка Charlotte Church (1999 UK No.2 'Crazy Chick').
 • 1981 - USА No.1 Dolly Parton '9 to 5'
 • 1981 - REO Speedwagon доаѓаат на првото место на американската албумска листа со 'Hi Infidelity'. Албумот ќе помине вкупно 15 недели на врвната позиција.
 • 1981 - Phil Collins влегува директно на првото место на британската албумска листа со 'Face Value'.
 • 1977 - Fleetwood Mac го издаваат албумот 'Rumours', кој ќе се продаде во над 15 милиони копии во светски рамки и ќе помине 31 недела на првото место на американската албумска листа.
 • 1976 - UK No.1 Four Seasons 'December '63 (Oh What A Night)
 • 1964 - Њујоршкиот бенд Echoes ангажира нов, дотогаш непознат свирач на пијано, Billy Joel.
 • 1964 - Издадени се три британски синглови, што подоцна ќе станат класики: 'Not Fade Away' на Rolling Stones, 'Just One Look' на Hollies и 'Little Children' на Billy J Kramer.
 • 1961 - Роден е Ranking Roger од The Beat (1983 UK No.3 'Can't Get Used To Losing You') и од Fine Young Cannibals (1989 USА No.1 & UK No.5 'She Drives Me Crazy').
 • 1933 - Родена е Nina Simone (1959 USА No.18 'I Love You, Porgy', 1968 UK No.2 'Ain't Got No I Got life').
Музички времеплов
 • 1981 - USА No.1 Dolly Parton '9 to 5'
 • 1977 - Fleetwood Mac го издаваат албумот 'Rumours', кој ќе се продаде во над 15 милиони копии во светски рамки и ќе помине 31 недела на првото место на американската албумска листа.
 • 1933 - Родена е Nina Simone (1959 USА No.18 'I Love You, Porgy', 1968 UK No.2 'Ain't Got No I Got life').
 • 1981 - Phil Collins влегува директно на првото место на британската албумска листа со 'Face Value'.
 • 1987 - UK No.1 Ben E King 'Stand By Me'
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје