Филм и животен стил

“La La Land” со 14 Оскар номинации

Американската академија за филмска уметност и наука го награди мјузиклот “La La Land” со 14 номинации – израмнувајќи го рекордот на “Titanic” и “All About Eve”.

Во најпрестижната категорија – Најдобар филм – силите ќе ги одмерат “La La Land”, “Moonlight”, “Manchester by the Sea”, “Arrival”, “Lion”, “Fences”, “Hell or High Water”, “Hidden Figures”, како и “Hacksaw Ridge” кој му донесе номинација на Mel Gibson и за најдобра режија со што е окончан неговиот 10-годишен статус на холивудски изгнаник.

Meryl Streep ја освои својата 20-та Оскар номинација, овојпат за улогата во “Florence Foster Jenkins.” Во категоријата Најдобра женска главна улога друштво и прават Emma Stone (“La La Land”), Natalie Portman (“Jackie”), Isabelle Huppert (“Elle”) и Ruth Negga (“Loving”).

Во категоријата Најдобра машка главна улога се натпреваруваат Ryan Gosling (“La La Land”), Viggo Mortensen (“Captain Fantastic”), Andrew Garfield (“Hacksaw Ridge”), Casey Affleck (“Manchester by the Sea”) и  Denzel Washington (“Fences”),

За првпат откако се памети номинациите не беа објавени во присуство на новинари, одбегнувајќи ги на тој начин незгодните прашања како во минатите две години кога Оскарите беа обвинети дека се премногу “бели”. Овојпат, номинациите беа претставени без публика (преку сајтот Oscars.com и други платформи) и прикажаа поголем диверзитет како со филмот “Moonlight”, за млад Афро-американец во Мајами.

Оскарите ќе се одржат на 26 февруари.

Листа на номинации:

Најдобар филм:

Arrival

Fences

Hacksaw Ridge

Hell or High Water

Hidden Figures

La La Land

Lion

Manchester by the Sea

Moonlight

 

Најдобра режија:

Denis Villeneuve, Arrival

Mel Gibson, Hacksaw Ridge

Damien Chazelle, La La Land

Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea

Barry Jenkins, Moonlight

 

Најдобра главна машка улога:

Casey Affleck, Manchester by the Sea

Andrew Garfield, Hacksaw Ridge

Ryan Gosling, La La Land

Viggo Mortensen, Captain Fantastic

Denzel Washington, Fences

 

Најдобра главна женска улога:

Isabelle Huppert, Elle

Ruth Negga, Loving

Natalie Portman, Jackie

Emma Stone, La La Land

Meryl Streep, Florence Foster Jenkins

 

Најдобра машка споредна улога:

Mahershala Ali, Moonlight

Jeff Bridges, Hell or High Water

Lucas Hedges, Manchester by the Sea

Dev Patel, Lion

Michael Shannon, Nocturnal Animals

 

Најдобра женска споредна улога:

Viola Davis, Fences

Naomie Harris, Moonlight

Nicole Kidman, Lion

Octavia Spencer, Hidden Figures

Michelle Williams, Manchester by the Sea

 

Најдобро оригинално сценарио:

Taylor Sheridan, Hell or High Water

Damien Chazelle, La La Land

Yorgos Lanthimos and Efthimis Filippou, The Lobster

Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea

Mike Mills, 20th Century Women

 

Најдобро адаптирано сценарио:

Eric Heisserer, Arrival

August Wilson, Fences

Allion Schroeder и Theodore Melfi, Hidden Figures

Luke Davis, Lion

Barry Jenkins и Tarell Alvin McCraney , Moonlight]

 

Најдобар филм од не-англиско јазично подрачје:

Land of Mine (Данска)

A Man Called Ove (Шведска)

The Salesman (Иран)

Tanna (Австралија)

Toni Erdmann (Германија)

 

Најдобар краток игран филм:

Ennemis Intérieurs

La Femme et le TGV

Silent Nights

Sing

Timecode

 

Најдобар анимиран долгометражен филм:

Kubo and the Two Strings

Moana

My Life as a Zucchini

The Red Turtle

Zootopia

 

Најдобар анимиран краток филм:

Blind Vaysha

Borrowed Time

Pear Cider and Cigarettes

Pearl

Piper

 

Најдобар документарен долгометражен филм:

Fire at Sea

I Am Not Your Negro

Life, Animated

OJ: Made in America

13th

 

Најдобар краток документарец:

Extremis

4.1 Miles

Joe's Violin

Watani: My Homeland

The White Helmets

 

Најдобра кинематографија:

Arrival

La La Land

Lion

Moonlight

Silence

 

Најдобра оригинална филмска музика:

Mica Levi, Jackie

Justin Hurwitz, La La Land

Dustin O'Halloran и Hauschka, Lion

Nicholas Britell, Moonlight

Thomas Newman, Passengers

 

Најдобра оригинална песна од филм

'Audition - The Fools Who Dream' (La La Land)

'Can't Stop the Feeling' (Trolls)

'City of Stars' (La La Land)

'The Empty Chair' (Jim: The James Foley Story)

'How Far I'll Go' (Moana)

 

Најдобра монтажа на звук:

Arrival

Deepwater Horizon

Hacksaw Ridge

La La Land

Sully

 

Најдобар микс на звук:

Arrival

Hacksaw Ridge

La La Land

Rogue One: A Star Wars Story

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

 

Најдобра сценографија:

Arrival

Fantastic Beasts and Where To Find Them

Hail, Caesar!

La La Land

Passengers

 

Најдобра шминка:

A Man Called Ove

Star Trek Beyond

Suicide Squad

 

Најдобра костимографија:

Allied

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Florence Foster Jenkins

Jackie

La La Land

 

Најдобра монтажа:

Arrival

Hacksaw Ridge

Hell or High Water

La La Land

Moonlight

 

Најдобри визуелни ефекти:

Deepwater Horizon

Doctor Strange

The Jungle Book

Kubo and the Two Strings

Rogue One: A Star Wars Story

25.01.2017
Музички времеплов
  • 1993 - Take That го добиваат првиот бр.1 албум во В.Британија, 'Everything Changes'.
  • 1962 - 12-годишниот Little Stevie Wonder го снима првиот сингл за Motown Records, 'Thank You For Loving Me All The Way'.
  • 1989 - Во Англија, Nirvana го имаат првиот европски концерт во живо.
  • 1961 - UЅА No.1 Dion 'Runaround Sue'
  • 1995 - Def Leppard си обезбедуваат место во Гинисовата книга на рекорди, зашто за само 24 часа одржуваат три концерти на три континенти.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје