Антена 5 Бр. 1 радио во Македонија

Музички времеплов
  • 1947 - Роден епејачот, текстописец и пијанист Reginald Dwight, однсоно Elton John (1971 UK No.7 'Your Song', 1973 USА No.1 'Crocodile Rock' и уште 7 други USА No.1. Сопственик е на најпродаваниот сингл на сите времиња 'Candle In The Wind 97', а има и уште над 50 UK Top 40 хит синглви. Продал над 150 милиони копии во светски рамки).
  • 1972 - Roberta Flack започнува 5-неделен престој на првото место на американската албумска листа со 'First Take.'
  • 1951 - Родена е Maisie Williams од Boney M (1978 UK No.1 & USА No.30 'Rivers of Babylon').
  • 1995 - UK No.1 Cher, Chrissie Hynde, Neneh Cherry & Eric Clapton 'Love Can Build A Bridge'
  • 1989 - Gloria Estefan & Miami Sound Machine доаѓаат на првото место на британската албумска листа со 'Anything For You.'
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје