Музички времеплов


 • 2000 - UK No.1 Geri Halliwell 'Bag It Up' (Geri станува прва жена во историјата на британската топ листа со 10 бр.1 хитови)
 • 1991 - Четиригодишниот син на Eric Clapton, Coner, загинува паѓајќи од прозор од 53-от кат на облакодер во Њујорк, додека престојувал кај својата мајка.
 • 1991 - Michael Jackson потпишува договор со Sony вреден 1 милијарда долари, што е најскапиот договор во музичката историја.
 • 1982 - USА No.1 Joan Jett & The Blackhearts 'I Love Rock 'n' Roll'
 • 1977 - Во портсмаут, Англија, T Rex го имаат последниот концерт во кариерата.
 • 1976 - Роден е Chester Bennington, вокалист во Linkin Park (2002 USА No.2 & UK No.4 'In The End', 2002 USА No.2 & 2001 UK No.4 албум 'Hybrid Theory').
 • 1976 - Status Quo го добиваат третиот британски бр.1 албум 'Blue For You'. Нивната издавачка компанија потпишала договор со Levi Jeans, за во над 6.000 нивни продавницио да се промовира албумот на групата.
 • 1976 - Alice Cooper се жени со 19-годишната Sheryl Goddard.
 • 1972 - Роден е Alex Kapranos, вокалист во Franz Ferdinand (во 2004 добитници на Mercury Music Prize за нивниот деби албум).
 • 1971 - USА No.1 Janis Joplin 'Me And Bobby McGee'
 • 1969 - John Lennon се жени со Yoko Ono во Гиблартар.
 • 1961 - USА No.1 Elvis Presley 'Surrender'
 • 1959 - Роден е Richard Drummie од Go West (1985 UK No.5 'We Close Our Eyes').
Музички времеплов
 • 1976 - Alice Cooper се жени со 19-годишната Sheryl Goddard.
 • 1977 - Во портсмаут, Англија, T Rex го имаат последниот концерт во кариерата.
 • 1982 - USА No.1 Joan Jett & The Blackhearts 'I Love Rock 'n' Roll'
 • 1969 - John Lennon се жени со Yoko Ono во Гиблартар.
 • 1959 - Роден е Richard Drummie од Go West (1985 UK No.5 'We Close Our Eyes').
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје