Музички времеплов


 • 2001 - USА No.1 Joe feat Mystikal 'Stutter'
 • 2000 - Американскиот суд јавно објавува документи на ФБИ, преку кои се открива дека John Lennon ги поддржувал ирските републиканци. Британската влада барала ваквите документи да останат тајни.
 • 1989 - Fine Young Cannibals го добиваат единствениот британски бр.1 албум 'The Raw And The Cooked.'
 • 1989 - Debbie Gibson започнува 5-неделен престој на првото место на американската албумска листа со 'Electric Youth'.
 • 1987 - USА No.1 Bon Jovi 'Livin' On A Prayer'
 • 1984 - Simple Minds го добиваат првиот британски бр.1 албум 'Sparkle In The Rain'.
 • 1980 - Во интервју, членот на Rolling Stoneѕ, Bill Wyman, најавува дека ќе ја напушти групата по две години, на нивната 20-годишнина од опстојувањето. Сепак ќе си замине од групата дури по 11 години.
 • 1972 - Радиото KDAY од Лос Анџелес цел ден пушта две нови песни од Rolling Stones, откако добило украдени траки од домот на продуцентот на групата.
 • 1972 - 12-годишниот Neil Reid доаѓа на првото место на британската албумска листа со својот деби албум и станува најмладиот артист што доаѓа на таа позиција.
 • 1967 - USА No.1 Buckinghams 'Kind Of A Drag'
 • 1966 - Членот на Beach Boyѕ, Brian Wilson, ја снима 'Good Vibrations'.
 • 1965 - UK No.1 The Kinks 'Tired Of Waiting For You'
 • 1962 - На викенд паузата од тренинзите со маринците, Everly Brothers настапуваат во шуто на Ed Sullivan, облечени во униформи со кратко потсрижени фризури, и го пеат новиот сингл 'Crying In The Rain'.
 • 1956 - USА No.1 Platters 'The Great Pretender'
 • 1954 - Роден е актерот и пејач John Travolta (1978 UK & USА No.1 хит со Olivia Newton John - 'You're The One That I Want').
 • 1952 - Родена е Randy Crawford (1980 UK No.2 'One Day I'll Fly Away') и членка на Crusaders (1979 UK No.5 & US No.36 'Street Life.)'
 • 1947 - Роден е Dennis Deyoung, вокалист и клавијатурист во Styx (1979 USА No.1 & 1980 UK No.6 'Babe').
 • 1933 - Родена е пејачката, актерка и поетеса Yoko Ono, сопруга на John Lennon. Се преселила од Токио во Њујорк кога имала 14 години и го запознала Lennon во 1969 година.
Музички времеплов
 • 1933 - Родена е пејачката, актерка и поетеса Yoko Ono, сопруга на John Lennon. Се преселила од Токио во Њујорк кога имала 14 години и го запознала Lennon во 1969 година.
 • 1984 - Simple Minds го добиваат првиот британски бр.1 албум 'Sparkle In The Rain'.
 • 1956 - USА No.1 Platters 'The Great Pretender'
 • 2001 - USА No.1 Joe feat Mystikal 'Stutter'
 • 1972 - 12-годишниот Neil Reid доаѓа на првото место на британската албумска листа со својот деби албум и станува најмладиот артист што доаѓа на таа позиција.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје