Музички времеплов


 • 2002 - Natalie Imbruglia станува ново заштитно лице на 'L'Oreal' по потпишувањето договор вреден 100.000 фунти.
 • 2001 - Eagles за првпат ја посетуваат Русија.
 • 1993 - Janet Jackson доаѓа на првото место на британската албумска листа со четвртиот албум 'Janet'.
 • 1982 - Paul McCartney започнува три неделен престој на првото место на американската албумска листа со 'Tug Of War'.
 • 1975 - Родена е Melanie Brown, односно Mel B или поранешната Scary Spice од Spice Girls.
 • 1971 - USА No.1 Rolling Stones 'Brown Sugar'
 • 1967 - Роден е Noel Gallagher, гитарист во Oasis.
 • 1965 - Албумот на Bob Dylan, 'Bring It All Back Home' е на првото место на британската албумска листа.
 • 1961 - Роден е David Palmer од ABC (1982 UK No.4 & US No.18 'The Look Of Love' и уште 9 други британски топ 40 хитови).
 • 1958 - Родена е Marie Fredriksson од Roxette (1990 US No.1 & UK No.3 'It Must Of Been Love').
 • 1956 - Роден е Larry Blackmon од Cameo (1986 UK No.3 'Word Up').
 • 1945 - Роден е Gary Brooker од Procol Harum (1967 UK No.1 & US No.5 'A Whiter Shade Of Pale').
 • 1942 - Bing Crosby ја снима песната на Irving Berlin, 'White Christmas'. Станува најпродаван сингл на сите времиња со тираж од над 30 милиони копии (се до појавата на 'Candle In The Wind 97' на Elton John).
Музички времеплов
 • 2001 - Eagles за првпат ја посетуваат Русија.
 • 1993 - Janet Jackson доаѓа на првото место на британската албумска листа со четвртиот албум 'Janet'.
 • 1975 - Родена е Melanie Brown, односно Mel B или поранешната Scary Spice од Spice Girls.
 • 1967 - Роден е Noel Gallagher, гитарист во Oasis.
 • 2002 - Natalie Imbruglia станува ново заштитно лице на 'L'Oreal' по потпишувањето договор вреден 100.000 фунти.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје