Музички Вести

Drake оваа година руши рекорди – најслушан музичар во историјата на Spotify

2018та годијна дефинитивно беше година на Drake. Оваа година веќе имаше 12 синглови кои беа меѓу топ 10-те песни на Билборд хот 100 листата со што ги претсигна и славните Битлси.
Сега постигна уште еден рекорд – најслушан музичар во историјата на Spotify.Листата на Spotify на крајот на годината исто така бележи дека Drake  е најслушаниот музичар во светот во 2018 година, а неговиот албум Scorpion е овогодишниот најслушан студиски албум, додека песната God’s plan e најслушана песна за оваа 2018 година. Нема збор, што и да се зборува за него, дефинитивно оваа година ја носи титулата за најуспешен музички артист.

25.12.2018
Музички времеплов
  • 1977 - Blondie за првпат се појавуваат на ТВ во В. Британија.
  • 2000 - UK No.1 Sonique 'It Feels So Good'
  • 1962 - Роден е Roland Gift од Fine Young Cannibals (1989 US No.1 & UK No.5 'She Drives Me Crazy').
  • 1981 - Роден е Mark Feehily од Westlife.
  • 1944 - Родена е Gladys Knight.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје