Вести Сите вести

Уште едно успешно издание на ИФА Берлин

ИФА Берлин е меѓународен саем кој се одржува во германската престолнина од 1924 година. Изложбата првенствено е посветена на развојот на радио и електронската технологија. Од 1924 до 1939 година се одржувал секоја година, од 1950 година ИФА е настан кој се одржува на две години, за од 2005 повторно да започне да се одржува еднаш годишно, и тоа во септември.

Повеќе

DAVID GUETTA FEAT. JOHN LEGEND – Listen

Новата соработка на David Guetta овој пат е со John Legend. Песната е Listen и е дел од ре-изданието на последниот албум од Guetta, Listen Again.

Повеќе

Новиот албум на Radiohead ќе биде објавен во јуни

Веста ја објави менаџерот на групата на социјалната мрежа Твитер, потврдувајќи дека во јуни ќе излезе новиот албум. Тој изјави дека музиката на албумот е ‘‘нешто што досега не сме слушнале.‘‘

Повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше во Париз

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ со победа ја почна одбраната на титулата на АТП турнирот во Париз. Србинот во 2.коло го совлада Бразилецот Томаш Белучи со 2-0, по сетови 7:5 и 6:3.

Повеќе

Carey Mulligan во Mudbound

Carey Mulligan ќе игра во филмската адаптација на новелата “Mudbound” од Hillary Jordan издадена во 2008. Според извештаите, во филмот ќе играат уште Garrett Hedlund, Jason Mitchell и Jason Clarke.

Повеќе

Настани Сите настани

06.11.2016 18:00 - 06.11.2016

Објавени номинациите за МТВ Европските музички награди 2016

По трет пат Холандија ќе биде домаќин на МТВ Европските музички награди, а втор пат таа чест ќе му припадне на градот Ротердам. Овогодинешното издание ќе се одржи на 6 ноември во Ahoy Rotterdam, истата локација на која се одржаа наградите во 1997 година.
Повеќе
13.01.2016 10:00 - 16.01.2016 20:00

Јубилејно издание на Eurosonic во Холандија

Јубилејното 30-то издание на Eurosonic Noorderslag фестивалот се одржа во Гронинген, Холандија, од 13 до 16 јануари. Европската музичка платформа остана верна на својата идеја за стимулирање на циркулацијата на европската музика, преставувајќи 345 европски надежни изведувачи од кои 34 беа од 14 држави во рамките на регионот на Југоисточна Европа, меѓу кои и Македонија.
Повеќе
Музички времеплов
  • 1960 - UK No.1 Ricky Valance 'Tell Laura I Love Her' (прв велшки изведувач што дошол на првото место на британската топ листа)
  • 2002 - USА No.1 Kelly Clarkson 'A Moment Like This'
  • 1956 - Bill Haley има 5 песни во британскиот топ 30: 'Rockin Through The Rye', 'Saints Rock n' Roll', 'Rock Around The Clock', 'Razzle Dazzle' и 'See You Later Alligator'.
  • 1984 - USА No.1 Prince & Revolution 'Let's Go Crazy'
  • 1968 - Родени се близнаците Matt и Luke Goss од Bros (1988 UK No.1 'I Owe You Nothing' и уште 10 британски топ 40 хитови).
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје