Вести

Топ 100 на Антена 5 за 2020

Топ 100 листа на Антенна 5 радио за 2020 година.
Повеќе

Eurosonic Noordeslag објави повеќе од 100 изведувачи и панелисти за дигиталното издание 2021

Холандскиот Eurosonic Noorderslag (ESNS), еден од најголемите и највлијателните европски фестивали и музички конференции, го најави своето издание во 2021 година со повеќе од 100 изведувачи и говорници. Поради пандемијата, новото издание на Јуросоник во целост ќе биде виртуелно, а ќе се одржи од 13 до 16 јануари. Во неговата 35-та година по ред ја продолжува својата мисија на промоција на нова европска музика.
Повеќе

Rod Stewart ќе ги затвори Brit Awards

Rod Stewart ќе го затвори престојното издание на Британските музички награди со специјален настап! Ова ќе биде вторпат музичката легенда да настапи на наградите, по 1993 кога исто така му беше врачена наградата за Особен придонес кон музиката.
Повеќе

Lizzo и Dave со настапи на Brit Awards

Lizzo и Dave се приклучуваат кон листата изведувачи на Британските музички награди закажани за 18 февруари. Трикратната Греми добитничка Lizzo ќе го има својот досега најгледан ТВ настап во Британија. Американската ѕвезда наедно е номинирана во категоријата Најдобар интернационален женски изведувач.
Повеќе

Објавени првите изведувачи на Brit Awards 2020

БРИТ номинираните изведувачи Billie Eilish, Harry Styles, Lewis Capaldi, Mabel и Strormzy се најавени како изведувачи на претстојното издание на Британските музички награди, заедно со Celeste која е добитник на Rising Star наградата. Музичкиот феномен Billie Eilish е номинирана во категоријата Најдобар женски интернационален изведувач.
Повеќе
12345678910...
Музички времеплов
  • 1986 - Boy George добива казна од 250 фунти поради поседување хероин.
  • 2000 - Деветмина обожаватели на Pearl Jam загинуваат, откако на настап на групата во Данска биле прегазени во близина на сцената.
  • 1941 - оден е Paul Anka. Еве го со 'Diana' - сингл продаден во 9 милиони копии низ светот.
  • 1991 - Полицаец е приморан да го уништи билетот за возење даден на Axl Rose за неговата лимузина, зашто било направено погрешно свртување.
  • 1968 - Beatles го затвараат својот бутик Apple во Лондон. Преостанатата роба им ја делат на случајните минувачи.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје