Музички времеплов


 • 1988 - Поранешниот тапанист на Clash, Topper Headon е ослободен од затвор, откако одлежал 10 месеци поради поседување наркотици.
 • 1979 - Издаден е првиот рап сингл, 'Rapper's Delight' на Sugarhill Gang.
 • 1977 - 29-годишниот поранешен пејач на T Rex, Marc Bolan загинува во сообраќајка, откако автомобилот што го возела неговата девојка Gloria Jones, излетал од патот и удрил во дрво. T Rex - Get It On
 • 1970 - Според гласовите на читателите на Melody Maker, Led Zeppelin се прогласени за 'најдобра група'.
 • 1970 - Jimi Hendrix му се придружува на Eric Burdon на концерт во Лондон и тоа ќе остане негово последно појавување во јавноста.
 • 1963 - Роден е пејачот и текстописец Richard Marx. 'Hazard'
Музички времеплов
 • 1963 - Роден е пејачот и текстописец Richard Marx. 'Hazard'
 • 1988 - Поранешниот тапанист на Clash, Topper Headon е ослободен од затвор, откако одлежал 10 месеци поради поседување наркотици.
 • 1970 - Според гласовите на читателите на Melody Maker, Led Zeppelin се прогласени за 'најдобра група'.
 • 1979 - Издаден е првиот рап сингл, 'Rapper's Delight' на Sugarhill Gang.
 • 1970 - Jimi Hendrix му се придружува на Eric Burdon на концерт во Лондон и тоа ќе остане негово последно појавување во јавноста.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје