Музички времеплов


 • 2004 - UK No.1 Natasha Bedingfield 'These Words'
 • 2004 - Maroon 5 доаѓаат на првото место на британската албумска листа со ‘Songs About Jane’.
 • 1999 - UK No.1 Geri Halliwell 'Mi Chico Latino'
 • 1999 - Travis го добиваат првиот британски бр.1 албум 'The Man Who'.
 • 1992 - Sting се жени со Trudie Styler и на церемонијата во живо свират Troggs, а по нив сите тројца членови на Police се искачуваат на сцена за да отсвират неколку песни.
 • 1987 - USА No.1 Madonna 'Who's That Girl'
 • 1970 - Creedence Clearwater Revival започнуваат 9-неделен престој на првото место на американската албумска листа со 'Cosmo's Factory'.
 • 1964 - USА No.1 Supremes 'Where Did Our Love Go'
 • 1963 - Родена е пејачката и текстописец Tori Amos.
 • 1963 - Роден е James Debarge, односно само Debarge (1985 UK No.4 'Rhythm Of The Night').
 • 1961 - Родена е Debbie Peterson, тапанистка во The Bangles.
 • 1961 - Роден е Roland Orzabal, пејач, текстописец и гитарист во Tears For Fears.
 • 1945 - Роден е Ron Dante од Archies (1969 USА & UK No.1 'Sugar Sugar') и од Cufflinks (1969 UK No.4 'Tracy').
 • 1920 - Роден е блуз пејачот и гитарист John Lee Hooker.
Музички времеплов
 • 2004 - UK No.1 Natasha Bedingfield 'These Words'
 • 1970 - Creedence Clearwater Revival започнуваат 9-неделен престој на првото место на американската албумска листа со 'Cosmo's Factory'.
 • 1961 - Роден е Roland Orzabal, пејач, текстописец и гитарист во Tears For Fears.
 • 1999 - UK No.1 Geri Halliwell 'Mi Chico Latino'
 • 2004 - Maroon 5 доаѓаат на првото место на британската албумска листа со ‘Songs About Jane’.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје