Музички времеплов


 • 2002 - на 30 години во сообраќајка загинува Lisa "Left Eye" Lopes, од женската Р&Б група TLC.
 • 2000 - како дел од ТВ шоу во Лондон, Eric Clapton за првпат по 29 години има настап со својот колега од Derek & the Dominos, Bobby Whitlock.
 • 1999 - откако бил застрелан неколку пати и пренесен во болница Roger Troutman починува на 47 години.
 • 1992 - USA No1 Kris Kross “Jump” 8 w.
 • 1987 - UK No1 Madonna”La Isla Bonita” 2 w.
 • 1985 - бродвејско деби за мјузиклот “Big River” на Roger Miller.
 • 1977 - Elvis Presley настапува во Мичиген. Снимката од концертот ќе биде последното нешто снимено од Кралот.
 • 1974 - од претерана доза хероин, на 27 години умира Pam Morisson, вдовицата на Jim Morrison.
 • 1970 - USA No1 Jacksons Five “ABC” 2 w.
 • 1968 - Beatles одбиваат да настапат за англиската кралица на шоуто на фондацијата British Olympic Appeal, причина – не пеат на добротворни концерти.
 • 1964 - на билбордовата Hot 100 листа доаѓа Dionne Warwick со "Walk on By".
 • 1918 - родена е Ella Fitzgerald, позната по т.н. скат пеење.
 • 1874 - Џуљермо Маркони го пронашол радиото. Прв слушател на првата радио програма е неговата жена.
Музички времеплов
 • 1985 - бродвејско деби за мјузиклот “Big River” на Roger Miller.
 • 1987 - UK No1 Madonna”La Isla Bonita” 2 w.
 • 1974 - од претерана доза хероин, на 27 години умира Pam Morisson, вдовицата на Jim Morrison.
 • 1977 - Elvis Presley настапува во Мичиген. Снимката од концертот ќе биде последното нешто снимено од Кралот.
 • 2002 - на 30 години во сообраќајка загинува Lisa "Left Eye" Lopes, од женската Р&Б група TLC.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје