Антена 5 Бр. 1 радио во Македонија

Музички времеплов
  • 1947 - Роден е Marc Bolan, гитарист, пејач и текстописец во T Rex.
  • 1933 - Родена е соул пејачката Cissy Houston, мајка на Whitney Houston. Била дел од Sweet Inspirations и Drinkard Singers (со Dionne Warwick), а работела и како придружен вокал на Elvis Presley, Aretha Franklin, Chaka Khan и Luther Vandross.
  • 1989 - Tina Turner го добива вториот британски бр.1 албум 'Foreign Affair'.
  • 1999 - Веб сајтот на Chris de Burgh е затворен по големиот број непристојни пораки од интернет посетителите. Една порака имала два непристојни збора испишани 3500 пати.
  • 1995 - UK No.1 Simply Red 'Fairground' (нивни прв бр.1, а 15-ти сингл во кариерата).
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје