Grammy Awards 2010

Музички времеплов
  • 1967 - BBC Radio 1 за првпат почнува да емитува програма. Tony Blackburn е првиот презентер, а прва песна што е свртена е 'Flowers In The Rain' на Move.
  • 1942 - Роден е Frankie Lymon од Frankie Lymon & the Teenagers (1956 UK No.1 & USА No.6 'Why Do Fools Fall In Love').
  • 1947 - Роден е Marc Bolan, гитарист, пејач и текстописец во T Rex.
  • 1999 - Веб сајтот на Chris de Burgh е затворен по големиот број непристојни пораки од интернет посетителите. Една порака имала два непристојни збора испишани 3500 пати.
  • 1989 - Tina Turner го добива вториот британски бр.1 албум 'Foreign Affair'.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје