Музички времеплов


 • 2000 - Phil Collins ја добива тужбата за авторски права против Earth Wind and Fire кои му биле придружен бенд на неговиот албум во живо Serious Hits.
 • 1988 - Sonny Bono е инаугуриран за градоначалник на Палм Спрингс.
 • 1986 - USA No1 Prince “Kiss” 2 w.
 • 1982 - Paul Simon и Art Garfunkel повторно се обединуваат за европска турнеја. Американскиот дел никогаш нема да се одржи поради тензии меѓу нив.
 • 1980 - USA No1 Blondie “Call Me” 6 w.
 • 1978 - Jackson Browne, Doobie Brothers, Tom Petty and the Heartbreakers, Carly Simon, Bruce Springsteen, James Taylor и други потпишуваат петиција против учеството на Америка во нуклеарната моќ.
 • 1975 - еден од првите диско хитови "The Hustle" на Van McCoy доаѓа на американските топ листи.
 • 1972 - "First Time Ever I Saw Your Face" на Roberta Flack добива златен сертификат.
 • 1944 - роден е Mark Volman од Turtles.
 • 1942 - роден е Alan Price, клавијатурист во Animals.
Музички времеплов
 • 1975 - еден од првите диско хитови "The Hustle" на Van McCoy доаѓа на американските топ листи.
 • 1944 - роден е Mark Volman од Turtles.
 • 2000 - Phil Collins ја добива тужбата за авторски права против Earth Wind and Fire кои му биле придружен бенд на неговиот албум во живо Serious Hits.
 • 1972 - "First Time Ever I Saw Your Face" на Roberta Flack добива златен сертификат.
 • 1980 - USA No1 Blondie “Call Me” 6 w.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје