Brit Awards 2005

Музички времеплов
  • 1959 - По еден концерт, четворица членови на Platters се уапсени, зашто биле пронајдени со 4 разголени 19-годишни девојки (3 од нив биле бели). Скандалот е причина што американските радија почнуваат масовно да ги отстрануваат песните на Patters од плеј листите.
  • 1968 - UЅА No.1 Cream 'Wheels Of Fire'
  • 1983 - Kajagoogoo го отпуштаат вокалистот Limahl, кој започнува соло кариера.
  • 1968 - Tom Jones доаѓа на првото место на британската албумска листа со 'Delilah'.
  • 1947 - Роден е Ian Anderson од Jethro Tull.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје