WMC 2009

Музички времеплов
  • 1984 - на MTV Video Music Awards меѓу добитниците се Michael Jackson за "Beat It", Police за "Every Breath You Take" и Cyndi Lauper за "Girls Just Wanna Have Fun".
  • 1970 - New York Times ја оквалификува рок музиката како "најпопуларна креативна уметност на денешницата".
  • 1928 - роден е Tony Williams, вокалист на Platters со кои го има хитот Only you.
  • 1964 - Searchers учествуваат во шоуто на Ed Sullivan и стануваат прва група по Beatles од британската инвазија што се појавила во шоуто.
  • 1980 - EMI Records објавуваат загуба од 28 милиони долари на крајот од претходната година.
  • Повеќе
Фреквенции
Скопје