Музички времеплов


 • 1998 - во сообраќајка загинува легендарниот рок гитарист Cozy (Collin) Powell.
 • 1997 - UK No1 Chemical Brothers “Block Rockin’ Beats” 1 w.
 • 1984 - на MTV Video Music Awards меѓу добитниците се Michael Jackson за "Beat It", Police за "Every Breath You Take" и Cyndi Lauper за "Girls Just Wanna Have Fun".
 • 1981 - од срцев удар умира вокалистот на Canned Heat, Bob "the Bear" Hite.
 • 1980 - EMI Records објавуваат загуба од 28 милиони долари на крајот од претходната година.
 • 1970 - New York Times ја оквалификува рок музиката како "најпопуларна креативна уметност на денешницата".
 • 1964 - Searchers учествуваат во шоуто на Ed Sullivan и стануваат прва група по Beatles од британската инвазија што се појавила во шоуто.
 • 1928 - роден е Tony Williams, вокалист на Platters со кои го има хитот Only you.
Музички времеплов
 • 1928 - роден е Tony Williams, вокалист на Platters со кои го има хитот Only you.
 • 1964 - Searchers учествуваат во шоуто на Ed Sullivan и стануваат прва група по Beatles од британската инвазија што се појавила во шоуто.
 • 1984 - на MTV Video Music Awards меѓу добитниците се Michael Jackson за "Beat It", Police за "Every Breath You Take" и Cyndi Lauper за "Girls Just Wanna Have Fun".
 • 1980 - EMI Records објавуваат загуба од 28 милиони долари на крајот од претходната година.
 • 1998 - во сообраќајка загинува легендарниот рок гитарист Cozy (Collin) Powell.
 • Повеќе
Фреквенции
Скопје