Вести

Ѓоковиќ со победа стартуваше во Париз

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ со победа ја почна одбраната на титулата на АТП турнирот во Париз. Србинот во 2.коло го совлада Бразилецот Томаш Белучи со 2-0, по сетови 7:5 и 6:3.
Повеќе

Пријавени 24 пливачи за 29-тиот Охридски пливачки маратон

Дваесет и четири натпреварувачи од кои 12 мажи и исто толку жени од Македонија, Аргентина, Италија, Венецуела, Бразил, Бугарија, Канада, Германија, Хрватска, Русија и Шпанија имаат пријавено учество на 29-тиот по ред Меѓународен пливачки маратон што в сабота 29. август ќе се плива во водите на Охридското Езеро.
Повеќе

Победа за Вардар, пораз на Металург на стартот на турнирот „Вардар 2015“

Македонскиот ракометен шампион Вардар стартуваше со победа на турнирот што синоќа почна во Скопје. Вардар во натпреварот од 1.коло го победи хрватскиот тим Нексе со 36:26 (20:10). „Црвено-црните“ одлично го почнаа дуелот и на крајот постигнаа двоцифрена победа.
Повеќе

Започнува најбогатото светското првенство во атлетика Пекинг 2015

Светското првенство во атлетика започнува вечерва, нешто по полноќ по средноевропско време, во Пекинг, Кина. Организаторот во соработка со ИААФ одреди рекордни парични награди за најуспешните.
Повеќе

Работнички со активен резултат ќе патува во Казан

Екипата на Работнички од Скопје во рамки на плејофот за Лига Европа одигра нерешено со рускиот Рубин Казан 1:1 (полувреме 0:0). Македонскиот тим одигра храбро во текот на целиот меч и беше рамноправен противник иако од 54-та минута играше без исклучениот Милован Петровиќ.
Повеќе
12345678910...
Музички времеплов
  • 1985 - USA No.1 Madonna 'Crazy For You'.
  • 1941 - Роден е Eric Burdon, вокалист во Animals.
  • 2003 - Blur по петти пат доаѓаат на првото место на британската албумска листа, сега со ‘Think Tank’.
  • 1947 - Роден е Butch Trucks, тапанист во Allman Brothers Band.
  • 1996 - Од срцев удар на 44 години умира ирскиот новинар Bill Graham, кој ги открил U2.